Szem alatti szürke karikák: a vashiány sötét jele
A legtöbbször a kialvatlanságra fogjuk, ha a tükörbe nézve sötét foltokat látunk a szemünk alatt. Ám a fáradtságon túl komolyabb egészségügyi problémát is jelezhetnek, ezért nem szabad félvállról venni a problémát.
A vashiány korunk leggyakoribb hiánybetegsége, a fejlett országokban a lakosság akár 80 százalékát is érintheti kisebb, nagyobb mértékben. Legtöbbször a nem megfelelő étrend okozza: ha például valaki fogyókúrázik, rosszul összeállított növényi alapú diétát követ, vagy nagyrészt gyorsételeket fogyaszt. Ezenkívül bizonyos betegségek (például reflux, gluténérzékenység) és a túlsúly gátolhatják a vas felszívódását, illetve vannak olyan élethelyzetek (ilyen a várandósság vagy intenzív sportolás), amikor megnő a szervezet vasszükséglete, így pótlás vagy fokozott bevitel nélkül szintén vashiány alakul ki. Ritkább ugyan, de súlyosabb állapot, ha valamilyen belső vérzés miatt csökken a vas mennyisége.
A vashiány tünetei
A vas nélkülözhetetlen a vörösvértestek hemoglobinjának felépítéséhez, tehát nélküle romlik a vér oxigénszállító képessége, ami egész testünk működésére kihat, így a vashiány tünetei is szerteágazóak. Szervezetünk vasraktárai általában nem hirtelen ürülnek ki, ez viszonylag lassú, sokáig rejtett folyamat, így a tünetek is fokozatosan jelentkeznek, és sokszor csak akkor ismerik fel az érintettek, ha már kialakult a vashiányos vérszegénység (anémia). Márpedig minél előbb derül fény a vashiányra, annál könnyebben és gyorsabban kezelhető a probléma. A következő panaszokra ezért érdemes figyelni, mert mind vashiányt jelezhetnek:
- fáradékonyság, terhelhetőség csökkenése
- koncentrációs és memóriazavarok
- gyakori fejfájás, szédülés
- sápadtság
- fokozott szívdobogás és „gombóc a torokban“ érzés
- étvágytalanság, illetve különös dolgok (például agyag, jég) kívánása
- hajhullás, körmök töredezése
- sötét karikák a szem alatt
Bizony, a szem alatti szürkés karikákat nem feltétlenül a túlhajszoltságnak, stressznek köszönhetjük! Ezen a területen ugyanis különösen vékony és érzékeny a bőr, alatta pedig hajszálerek hálózata található, ennek köszönhetően hamar reagál a keringés változásaira, így a vashiányra is. Sok esetben itt jelzi először a szervezet, hogy baj van, fogyóban a vaskészlet.
Amennyiben a fentiek alapján vashiányra gyanakszunk, érdemes egy teljes vérkép vizsgálatot végeztetnünk, amellyel gyorsan felállítható a diagnózis. A laborvizsgálat megmutatja, hogy milyen szintű vashiányról van szó, esetleg vérszegénység is fennáll-e már.
Mit tehetünk vashiány ellen?
A helyzet nagyon egyszerű: növelni kell a bevitt vas mennyiségét, vagy megszüntetni az okot, ami miatt nem szívódik fel elég belőle. Ha utóbbit kizártuk, akkor fordítsunk nagyobb figyelmet a táplálkozásunkra, jó hír ugyanis, hogy gyógyszeres kezelésre csak súlyosabb esetekben van szükség. A vas napi ajánlott beviteli értéke életkoronként és nemenként változik: egy átlagos felnőtt férfinél 10 milligramm, nőknél napi 15 milligramm, de terhesség esetén ez 30 milligrammra ugrik. Erről a mennyiségről pedig úgy gondoskodhatunk a legegyszerűbben, ha rendszeresen kerül a tányérunkra:
- húsféle (a báránynak különösen magas a vastartalma) és belsőség (főleg máj)
- tenger gyümölcsei közül a kagyló
- hüvelyesek
- quinoa, amaránt, köles
- tojássárgája
- szezámmag, tökmag, lenmag
- mogyoró, pisztácia
- rókagomba, vargánya
A lényeg tehát, hogy ha odafigyelünk a vasban gazdag táplálkozásra, akkor nemcsak tekintetünk, hanem az egész testünk kivirul.
Szabaduljon meg Ön is a szemüveg és kontaktlencse kötöttségeitől! Most jelentkezzen kedvezményes alkalmassági vizsgálatunkra, mert 200.000 forint kedvezményt kaphat november 15-ig az egyik legmodernebb Sasszem Femto Smart kezelésünk esetén.
Sasszeműek, akik a legnagyobb lézerklinika
tapasztalatában bíztak
A Sasszemklinika több mint 130.000 sikeres lézeres szemműtét tapasztalatát és az elérhető legkorszerűbb orvostechnikát biztosítja a pácienseknek. Nézze meg pácienseink Facebook ajánlását.